Prečo sa oplatí investovať do tepelných čerpadiel?

 Ako zistiť, či sa investícia do tepelného čerpadla naozaj oplatí? Stačí si porovnať dlhodobé výhody s počiatočnými nákladmi. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, ponúkame päť podporných argumentov, prečo sa do tepelného čerpadla oplatí investovať váš čas aj peniaze.

S každou novou generáciou sa v spoločnosti kladie čoraz väčší dôraz na ochranu životného prostredia. Viac si uvedomujeme dopady našich vlastných denno-denných aktivít a rozhodnutí, našu zodpovednosť i možnosti ochrany životného prostredia pre súčasnú i nasledujúce generácie. Vnímame svoju uhlíkovú stopu a celkovú energetickú efektivitu a šetrnosť domácnosti. Preto nie je žiadnym prekvapením, že sa medzi najobľúbenejšie “zelené” riešenia dostali práve tepelné čerpadlá. Sú však tieto energeticky efektívne zariadenia aj finančne nenáročné? Oplatí sa do nich vôbec investovať?

Nebudeme klamať. Tepelné čerpadlá si vyžadujú značné obstarávacie náklady a ich inštalácia zas skúseného a certifikovaného majstra, ktorý vezme do úvahy viaceré technické parametre i vaše jedinečné potreby pre chladenie, vykurovanie či prípravu teplej vody. Napriek tomu sa investícia do tepelného čerpadla objektívne považuje za rozumnú. Prečo?

Ide o dlhodobú investíciu. Preto sa vysoké počiatočné náklady rozložia v čase. Nehovoriac o dlhodobých výhodách, ktoré všetky zdanlivé mínusy zatienia. Tu je päť naozaj presvedčivých argumentov.

Nižšie prevádzkové náklady

Zatiaľ, čo do kúpy tepelného čerpadla investujete viac, ich prevádzka vás oproti iným zariadeniam vyjde omnoho lacnejšie (tepelné čerpadlá totiž využívajú na väčšinu svojej prevádzky obnoviteľné zdroje - a to 65 až 80% podľa typu zariadenia). Na účtoch za energie preto citeľne ušetríte.

Navyše, ak v súčasnosti vykurujete tuhými palivami, elektrinou alebo kvapalným plynom, tepelným čerpadlom znížite svoju uhlíkovú stopu.

 

 

Všestrannosť

Skutočnou bezkonkurenčnou výhodou technológie tepelného čerpadla je jej všestrannosť. Čerpanie tepla spotrebuje menej elektriny ako premena tepla, takže tepelné čerpadlá môžu byť mimoriadne efektívnym riešením pre všetky potreby vykurovania a prípravy teplej vody v domácnosti.

Či už má váš dom podlahové kúrenie, ohrievače, fancoilové jednotky, radiátory, zásobník na teplú vodu alebo bojler – tepelné čerpadlo dokážete napojiť na každé z nich. Stačí si len vybrať vhodný typ, ktorý reflektuje potreby a požiadavky vášho priestoru.

Udržateľnosť

Práve vďaka prevažnému využívaniu obnoviteľných zdrojov, je tepelné čerpadlo jedno z najudržateľnejších riešení pre vykurovanie, chladenie a prípravu teplej vody.

Dlhá životnosť a návratnosť investícií

Hypotetická životnosť tepelného čerpadla je pomerne dlhá; niektorí ľudia dokonca hovoria až o 50 rokoch. No priemerná životnosť dobre udržiavaného systému tepelného čerpadla sa pohybuje okolo 30 rokov. Návratnosť investícií do tepelného čerpadla sa dnes odhaduje na 7 rokov. To znamená, že počas zvyšných rokov jeho životnosti ušetríte vďaka nízkym prevádzkovým nákladom nemalé peniaze.

Návratnosť čerpadla bude ešte vyššia v prípade, že nahrádzate elektrický, olejový alebo uhoľný vykurovací systém. Pri prepočte návratnosti však treba zvážiť vlastné dlhodobé plány - či máte v úmysle ponechať si nehnuteľnosť dostatočne dlho, alebo či vám kúpu tepelného čerpadla pokryje jej predaj alebo prenájom.

Vylepšená bezpečnosť

Tepelné čerpadlá sú bezpečnejšie než vykurovacie systémy založené na spaľovaní (keďže fungujú na elektrinu). Neexistuje riziko úniku paliva a vznietenia, neprodukujú žiadny dym, eliminuje sa riziko otravy oxidom uhoľnatým. Hoci sú moderné plynové kotly oveľa bezpečnejšie ako kedysi, riziko úniku plynu či v extrémnych prípadoch výbuchov stále existuje.

Netreba zabúdať na to, že iba pravidelne udržiavané a servisované zariadenia zaručujú bezpečnosť a bezproblémovú prevádzku. Tepelné čerpadlá nie sú v tomto smere výnimkou. Pravidelná údržba je nevyhnutnosťou na zabezpečenie bezproblémovej prevádzky i dlhej životnosti systému.